to organ opiniodawczo – doradczy tworzony przy staroście, działający na podstawie art. 44b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 44) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 62, poz. 560)
Zakres działania Rady:
- inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:
- integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- realizacji praw osób niepełnosprawnych;
- opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
- ocena realizacji programów;
- opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Skład Rady:
Powiatowa społeczna rada do spraw osób niepełnosprawnych składa się z 5 osób, powoływanych spośród przedstawicieli działających na terenie danego powiatu organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (powiatów i gmin)
Powołanie i odwołanie członków Rady:
Członków powiatowej społecznej rady do spraw osób niepełnosprawnych powołuje i odwołuje starosta, spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, fundacje oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.
Członek Rady może zostać odwołany:
- na swój wniosek,
- na wniosek organizacji lub organu, które zgłosiły jego kandydaturę,
- na wniosek starosty, po zasięgnięciu opinii organizacji lub organu, które zgłosiły jego kandydaturę.
Organizacja pracy:
Kadencja Rady trwa 4 lata.
Kadencja na lata 2023-2027
Zarządzeniem nr 52/2023 Starosty Słupeckiego z dnia 18 sierpnia 2023 r. została powołana powiatowa społeczna rada do spraw osób niepełnosprawnych, w składzie:
- Jolanta Marciniak
- Irena Jaworska
- Ewa Wisła
- Marta Graczyk
- Jan Gorzkowski