Skontaktuj się z nami
tel. 61 200 29 29

„Pomarańczowy Kwiecień” w partnerstwie z PFRON

„Pomarańczowy Kwiecień” w partnerstwie z PFRON

W tym roku zainicjowana została w całej Polsce akcja pod nazwą „Pomarańczowy Kwiecień” Przedsięwzięcie ma na celu promocję kwietnia jako Miesiąca Świadomości Amputacji. Inicjatywa ma na celu edukować oraz oswajać z tematem wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn, jak również integrować i aktywizować.

Wszystkie wydarzenia w ramach „Pomarańczowego kwietnia” organizowane przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu Filię w Gnieźnie odbędą się w partnerstwie z Oddziałem Wielkopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Symbolem Miesiąca Świadomości Amputacji jest pomarańczowa wstążka, która ma przypominać o solidarności z osobami, które doświadczyły amputacji. Co roku w Polsce wykonywanych jest około 30 tysięcy amputacji kończyn, najczęściej w wyniku chorób. Powodem może być zarówno stopa cukrzycowa, niedokrwienie, miażdżyca naczyń, jak i nowotwory. Amputacje mogą być także wynikiem wypadków w pracy, czy też komunikacyjnych. Walka o adaptację do nowego życia po utracie kończyny to wyzwanie wymagające wsparcia rehabilitacyjnego, ale także społecznego i emocjonalnego.

W tym roku, w ramach akcji „Pomarańczowy kwiecień” zaplanowane zostały między innymi następujące działania:

  • 4 kwietnia 2024 roku: Szkolenie dla pracowników sektora kultury (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy);
  • 11 kwietnia 2024 roku: „We wspólnym dialogu” – dyskusja z gośćmi, dla których temat szeroko pojętej dostępności, rehabilitacji i pomocy osobom z niepełnosprawnościami nie jest obcy (Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie);
  • Szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnościami (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy);
  • Szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnościami (Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie);
  • Seminarium zatytułowane: „Włączająca edukacja: Rola zabawek z niepełnosprawnościami w rozwijaniu umiejętności społecznych i akceptacji u dzieci” (Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie).

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach programu „Aktywny Samorząd”, umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu i naprawy protezy na przynajmniej trzecim poziomie jakości.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status